W dniu 1.09.2022 roku o godzinie 11:00 w naszej szkole odbyła się  Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023. W tej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół powiatu wejherowskiego, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie klas pierwszych PZS nr 4 w Wejherowie.

Uroczystego otwarcia dokonała Pani Starosta Wejherowskiego Gabriela Lisius, która w swoim przemówieniu nawiązała nie tylko do tragicznych wydarzeń września 1939 roku, ale także trudnej sytuacji  dzieci i młodzieży z Ukrainy, szukającej u nas schronienia i możliwości edukacyjnych. Nie obyło się też bez życzeń spokoju, satysfakcji i stacjonarnej nauki złożonych wszystkim uczniom, nauczycielom i dyrektorom szkół.

Uczniowie klas pierwszych ślubowali na sztandar szkoły zarówno wierność  fundamentalnym humanistycznym wartościom, jak i rzetelne wypełnianie obowiązków wobec ojczyzny i szkoły. Nie tylko przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet braci szkolnej Samochodówki było  ważnym momentem dzisiejszej inauguracji, ale także pożegnanie panującej nam przez 15 lat Pani Dyrektor Anny Wilk i powierzenie obowiązków nowemu dyrektorowi szkoły, Panu Cezaremu Lewandowskiemu. Były kwiaty, podziękowania, serdeczności i akty uznania.

Po nominacji, Pan Dyrektor Cezary Lewandowski, w swoim pierwszym, oficjalnym wystąpieniu, mówił  o historii, zwłaszcza wydarzeń II wojny światowej, i o najważniejszych pomnikach pamięci tamtych czasów w naszym regionie. Piosenka „Powrócisz tu”, wykonana przez absolwentkę naszej szkoły Sandrę Pranczk, wywołała wiele wzruszeń, a u niektórych także łzy. Jej obecność i byłego nauczyciela, Tomasza Nikranta, nie była przypadkowa, do naszej szkoły bowiem wracają myślami Ci, dla których jest ona w dalszym ciągu ważna i dla której zawsze gotowi są poświęcić swój czas i podzielić się swoim talentem.

Najwięcej uśmiechu pojawiło się na twarzach uczestników uroczystości w drugiej jej części, w której to przedstawiono z przymrużeniem oka, a z wykorzystaniem kadrów z filmu  „Król lew” oraz zdjęć, tych aktualnych i przyprószonych pyłem lat, postać tego, który przejął ster władzy, Pana Dyrektora Cezarego Lewandowskiego. Kilka rymów wierszyka z morałem dodało portretowi blasku i ujawniło prawdę o Panu Dyrektorze: „Z mojej bajki morał płynie, nasz król z siły dobra słynie!”. Trzeba podkreślić, iż błyskotliwa, pełna metafor i aluzji wcześniejsza wypowiedź Pana Lewandowskiego, pozwoliła nam uwierzyć, że tragiczny los pasażerów Titanica nas nie dotknie, a wręcz przeciwnie, w „równej fuście popłyniemy przez morskie rozruchy”.