Święto Niepodległości można uczcić na różne sposoby, na przykład biorąc udział w jednym z marszów organizowanych w wielu miejscowościach w kraju lub w Biegach Niepodległości. Formę bardziej sportową wybrało siedemnastu uczniów Samochodówki oraz czterech nauczycieli, którzy rywalizowali wraz z dwoma i pół tysiącami biegaczy na trasach biegowych w Gdyni.

O 9:00 na start ruszyli starsi biegacze, którzy mieli do pokonania dystans 10 km ulicami miasta Gdyni. W tym biegu wzięli udział pani Ewa Borowiak, pani Maria Maj-Roksz oraz pan Piotr Kotłowski. W Kosakowie na tym samym dystansie pobiegł pan Juliusz Żełudkowski. Na trasie biegu w Gdyni spotkaliśmy też naszego zeszłorocznego absolwenta Igora Wiczkowskiego, który ukończył dystans 10 km w czasie 39 min (piękny wynik).

O godzinie 11:15 przyszedł czas na Bieg Juniorów na dystansie 1500 m. Na starcie stanęło około 70-ciu biegaczy. Nie mogło umknąć naszej uwadze, że  ekipa Samochodówki stanowiła sporą część młodzieżowej stawki. W kategorii męskiej zwyciężył Mateusz Zakrzewski. Pierwsza z naszych dziewcząt była Ania Byler, która zajęła czwartą pozycją, zaraz za Anią na metę wpadła Agnieszka Zakrzewska.

Bardzo cieszy nas fakt, że po trzyletniej przerwie Bieg Niepodległości wrócił do Gdyni.