W dniu 25.11.2022 r. byliśmy gospodarzem i zarazem uczestnikiem wojewódzkiego półfinału Licealiady w Koszykówce 3×3 Chłopców. Do półfinału awansowały, oprócz naszej drużyny, zawodnicy I LO z Pucka, I LO z Lęborka oraz I LO z Kartuz. Turniej był rozgrywany w trybie każdy z każdym, a o awansie do finału decyduje ilość punktów po rozegraniu wszystkich meczy – zwycięstwo to 2 punkty, przegrana 1 punkt, a walkower lub dyskwalifikacja to 0 punktów.

Nasz skład to ci sami zawodnicy, którzy zapewnili nam zwycięstwo na szczeblu powiatowym: Maciej Wargowski, Kacper Hebel, Marcel Formella i Piotr Krawczyk, oraz opiekunowie – Katarzyna Klassa i Łukasz Maj. 

Pierwszy nasz mecz to starcie z reprezentacją I LO z Lęborka. Po dość niemrawym początku i kilku błędach w obronie przegrywamy 2:6 po 5 minutach gry, jednak niesieni dopingiem naszych kibiców poprawiamy grę w obronie, podnosimy skuteczność w ataku i nie tracimy już ani jednego punktu do końca spotkania i ostatecznie wygrywamy ten mecz 12:6.

Drugie nasze spotkanie to mecz z drużyną I LO z Pucka. Nasi przeciwnicy zaskakują nas dobrą skutecznością zza łuku 6.75 m i na minutę przed końcem meczu przegrywamy 6:7. Niestety, gra pod presją czasu i wyniku przynosi błędy w ataku i tego meczu nie udaje nam się już wyrównać. Spotkanie było bardzo wyrównane i obfitowało w wiele emocji, niestety nie tylko sportowych. Zawodnik drużyny z Pucka, schodząc z parkietu po wygranym meczu, wykonał obsceniczny gest w kierunku trybun. Sędzia zawodów zwołał naradę z udziałem opiekunów drużyn i podjęta została decyzja o dyskwalifikacji zawodnika. Zawody międzyszkolne powinny promować rywalizację sportową w duchu fair play i wzajemnego szacunku i nie ma miejsca na tego typu zachowanie. Drużyna z Pucka niestety przyjechała w trzyosobowym składzie, co oznaczało, że do kolejnego meczu nie byli w stanie wystawić wymaganej liczby graczy. W myśl przepisów koszykówki 3×3 oznaczało to walkower dla drużyny przeciwnej, w tym przypadku dla reprezentacji z I LO z Lęborka.

W wyniku tego, o awansie do finału wojewódzkiego zadecydować miał ostatni mecz – nasza reprezentacja kontra zespół I LO z Kartuz. Zawodnicy obu zespołów zdawali sobie sprawę z wagi spotkania i żadna z drużyn nie ustępowała, grając bardzo intensywnie zarówno w ataku jak i w obronie. Do siódmej minuty mecz toczy się kosz za kosz, jednak potem nasi chłopcy dzięki mocnej obronie i celnym rzutom wychodzą na bezpieczne 5 punktowe prowadzenie. Jednak zryw drużyny z Kartuz w ostatniej minucie zbliża ich na jeden punkt, co wprowadza trochę niepotrzebnej nerwowości w ostatnich sekundach spotkania, jednak mądrze rozegrana końcówka pozwala obronić wynik do końca i wygrać cały turniej.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi i dumni z naszych zawodników – tydzień po tygodniu notujemy historyczne wyniki – najpierw mistrzostwo powiatu, teraz awans do finału wojewódzkiego – można śmiało stwierdzić, że daliśmy z siebie wszystko i sukces ten, zwłaszcza że przed naszą wspaniałą publicznością, rozbudza nasze apetyty. Finał wojewódzki już 2 grudnia i tak jak w poprzednich dwóch turniejach będziemy grali, walcząc z całych sił zarówno w obronie jak i w ataku. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

Podstawowe przepisy koszykówki 3×3:
Czteroosobowe drużyny (3 zawodników na parkiecie, 1 rezerwowy)
Mecz trwa 10 minut lub do zdobycia 15 punktów
Ewentualną dogrywkę wygrywa drużyna, która pierwsza zdobędzie 2 punkty
Celny rzut z pola to 1 punkt, celny rzut zza łuku 6.75m to 2 punkty
Czas na przeprowadzenie akcji to 12 sekund
Trenerzy drużyn nie mogą udzielać wskazówek zawodnikom w trakcie meczu, jedynie między meczami