Dnia 9 grudnia 2022 roku odbył się na terenie naszej szkoły XI Powiatowy Konkurs Wiedzy o Opozycji Antykomunistycznej w Polsce w latach 1944-1989. Wzięły w nim udział następujące szkoły: Powiatowy Zespół Szkół nr 1 z Rumi, Powiatowy Zespół Szkół nr 1 z Wejherowa, Powiatowy Zespół Szkól nr 3 z Wejherowa, Powiatowy Zespół Szkół z Redy i drużyna naszej Samochodówki. Konkurs otworzyła Pani wicedyrektor Monika Rolbiecka, która wykazała się znajomością historii z zakresu objętego programem konkursu.

Konkurs składała się z dwóch części. W pierwszej części uczniowie wypełniali test wiedzy, dotyczący okresu powojennej historii Polski. W kolejnym etapie uczestnicy konkursu udzielali odpowiedzi na pytania przedstawiane za pomocą nagrań audio, a także w formie wyświetlanych zdjęć i obrazów. Wszystkie pytania dotyczyły roku 1976, gdy doszło w komunistycznej Polsce do rozruchów robotniczych w Radomiu i Ursusie. Skutkiem były prześladowania w wykonaniu komunistycznych służb i prokuratury. Odpowiedzią środowisk antykomunistycznych było powołanie do życia KOR-u czyli Komitetu Obrony Robotników.

Najlepszą okazała się drużyna PZS 1 z Rumi w składzie Mikołaj Stewa i Tomasz Nowak. Drugie miejsce zajęła drużyna PZS 1 z Wejherowa w składzie Oliwia Bizewska i Zuzanna Wójtowicz. Trzecie miejsce zajęła drużyna naszej szkoły w składzie Oliwia Jarosz i Daniel Drewa. Czwarte miejsce to PZS 3 Wejherowo w składzie Bartosz Głodowski i Paweł Stenka. Miejsce piąte zajęła drużyna PZS Reda w składzie Zuzanna Klepka i Jakub Lewańczyk.


Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie konkursu. Na szczególne podziękowania zasłużyli uczniowie klasy 4 m LO Martyna Chilla i Mateusz Hildebrandt
Konkurs przeprowadzili p. Ewa Sowińska i p. Sebastian Cieślikowski.