28 września zawitał w progach naszej szkoły „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium”, czyli centrum informacyjne, wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych – sprzęt audiowizualny, obiekty i urządzenia demonstracyjne. Młodzież miała okazję zobaczyć paliwo jądrowe oraz zasadę działania elektrowni jądrowej, a także wysłuchać argumentów, dlaczego elektrownia jest bezpieczna i nie może wybuchnąć jak bomba atomowa. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję dokonać pomiarów promieniowania za pomocą licznika Geigera-Müllera, jakie wysyłają m.in. banany, sól kuchenna czy porcelany i szkła. Mogli również zobaczyć symulację reakcji rozszczepienia Uranu-35, jaka zachodzi w reaktorze elektrowni, a także poznać metody kontrolowania tego procesu, tak aby nigdy nie powtórzyła się tragedia Czarnobyla czy Fukushimy.


Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży, która słuchała, a co najważniejsze, zadawała przeróżne pytania. To świadczy, że uczniowie są zainteresowani trudnymi zagadnieniami z pogranicza chemii i fizyki, ważna jest forma przekazu wykorzystująca symulatory i eksperyment.


„Sama teoria bez praktyki, jak mówi Pan Dyrektor, to zdecydowanie za mało, uczniowie muszą czegoś dotknąć, żeby się przekonać, że teoria działa. Zafascynowani tematyką, już planujemy wycieczkę do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w podwarszawskim Otwocku, w którym od prawie pół wieku działa Reaktor jądrowy Maria. Reaktor ten przeznaczony jest do m.in. napromieniowań materiałów do produkcji radioizotopów wykorzystywanych w onkologii.