W dniach 16 – 17 listopada br. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbył się XVI Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka. Hasłem przyświecającym obchodom było „W poszukiwaniu opowieści uniwersalnej”, zaś patronkami tegorocznego Luterka były Olga Tokarczyk i Wisława Szymborska. W tym roku mogliśmy podziwiać osiem zespołów aktorskich z całej Polski, w tym aż dwa reprezentujące PZS nr 4 im. Jakuba Wejhera. Po inauguracji obchodów Luterka jako spektakl otwierający pokazy Grupa Teatralna Anonimowych Teatroholików z Samochodówki zaprezentowała przedstawienie „Opór”. W skład grupy pod kierownictwem dr Wandy Dittrich wchodzą: Oskar Górski, Cyprian Szachowski, Kinga Warszewska, Daria Pankiewicz, Agata Białk, Julia Mrozińska, Martyna Wróbel, Anna Kulpińska, Laura Lewińska, Wiktor Potrykus, Aniela Witkowska, Zuzanna Hasske, zaś za muzykę na gitarze elektrycznej odpowiadał absolwent Samochodówki – Jakub Wielewicki. Spektakl opowiada o relacjach uczeń – nauczyciel i o buncie, jaki tli się w młodzieży, bez względu na pokolenie. 

Podczas całego przeglądu mogliśmy oglądać takie prace jak: Grupy Teatralnej 3Próby z Gdańska ze spektaklem „Szymborska: kolaż”, Grupy Teatralnej TeART z ASP w Gdańsku z „Pokoleniem Wyrazistych”, Grupy Teatralnej Kompromisu Nie Będzie z Sopotu „Moniodram”, Grupy Teatralnej Jaszczury Teatralne z Krakowa „Idiota”, Grupy Teatralnej 404 z Warszawy „Jeden dzień z życia handlarzy organami”, Grupy Teatralnej Teatr Standby Studio z Gdańska „Julia i Romeo”.

Oprócz spektakli podczas XVI OPMFT młodzież mogła wziąć udział w warsztatach emisji głosu i wyrażania emocji na scenie, spotkaniach integracyjnych, koncertach, performatywnym czytaniu tekstów Olgi Tokarczuk, wystawach prac i zdjęć.   

Ostatnim spektaklem był monodram Wiktorii Barcz z PZS nr 4 im. J. Wejhera pt. „Kwintesencja życia”. Młoda aktorka występowała pod opieką mgr Wioletty Sokół, zaś akompaniament w postaci gry na gitarze i skrzypcach zapewniły Agata Reszka i Dorota Pałasz. Wiktoria nie tylko opanowała pamięciowo trudną sztukę monologu, ale zdobyła też uznanie jury młodzieżowego, które zdecydowało się wyróżnić jej pracę za „pokolorowanie życia Szymborskiej w nieprzeciętnym stylu”.

Grand prix tegorocznych obchodów zajęła Grupa Teatralna 3Próby z Gdańska za spektakl „Szymborska: kolaż”. Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy owocnych spektakli w najbliższym czasie.