22 kwietnia hala sportowa „Samochodówki” zgromadziła osiem klas pierwszych z okazji Dnia Ziemi, który w tym roku obchodzony był pod hasłem Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).
Uroczystość zainaugurował wykład dr. Tomasza Nowaka z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który przybliżył młodzieży tematykę OZE i ich potencjał w Polsce i na świecie.





Następnie została zaprezentowana sonda na temat wiedzy o OZE, przeprowadzona wśród uczniów i nauczycieli przez szkolnych reporterów.
Uczestnicy uroczystości pracowali w laboratoriach: chemicznym i inżyniersko-projektowym, w ramach których:
• badali pH gleby i jej przydatność do uprawy pszenicy,
• oznaczali poziom ozonu oraz na podstawie porostów, stężenie tlenku siarki (IV) w powietrzu,
• analizowali stężenie anionów azotanowych (III) i kationów żelaza(III) w wodzie, oceniając jej jakość i przydatność do spożycia,
• budowali makiety domów swojej przyszłości wykorzystujących OZE.






Sześcioosobowe drużyny klasowe pracowały w Interdyscyplinarnej Akademii Nauk nad zadaniami łączącymi ekologię z wiedzą z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, historii, geografii i chemii.
Drużyny wraz z uczniami zgromadzonymi na trybunach wspólnie zaśpiewali piosenkę o OZE, do której zwrotki napisali uczniowie, a refren organizator uroczystości Pan Wojciech Westa.
Ważnym punktem programu był pokaz mody z surowców wtórnych, zaprezentowany w rytm poloneza. Uczniowie zaprezentowali kreatywne kreacje stworzone z materiałów, którym darowali drugie życie. Pokaz ten udowodnił, że moda może być nie tylko piękna, ale również ekologiczna.




Uczestnicy Turnieju mieli również okazję sprawdzić swoją wiedzę o OZE i ekologii w konkursie „1 z 10”. Odbyła się także licytacja uczniowskich dzieł sztuki wykonanych w dowolnej technice o OZE w ochronie Ziemi.







Nad przestrzeganiem regulaminów wszystkich aktywności uczestników czuwała bezstronna Komisja Konkursowa w składzie: Wicedyrektor Pani Monika Rolbiecka, Pani Beata Żuchowska-Gawron oraz Przewodniczący Samorządu Szkolnego Kacper Cieszyński.





Na zakończenie spotkania odbyła się prezentacja modelu samochodu napędzanego wodorem, poprzedzona krótkim wprowadzeniem w chemiczne aspekty tej technologii przez Pana Wojciecha Westę.

Po podsumowaniu konkursów wicedyrektorzy Pani Monika Rolbiecka i Pan Waldemar Marcinkiewicz wraz z pozostałymi członkami Jury wręczyli nagrody laureatom Turnieju oraz podziękowania pozostałym zespołom.






Zwycięska drużyna 1t LO otrzymała drzewko, które wraz z kapsułą czasu zawierającą deklaracje proekologiczne uczniów zostanie posadzone na terenie szkoły. Ponadto, zwycięska drużyna wybierze się na wycieczkę do Elektrowni Szczytowo-pompowej w Żarnowcu. Drużyny na podium otrzymały również domki dla owadów oraz nasiona kwietnych łąk dla zapylaczy, bez których życie na Ziemi stanie się niemożliwe.

Uroczystość była okazją do podniesienia świadomości ekologicznej wśród uczniów i promowania idei zrównoważonego rozwoju. Pokazała również, że kreatywność i troska o środowisko mogą iść w parze.
Wszystkim drużynom, które wzięły udział w uroczystości, gratulujemy wiedzy, kreatywności, humoru i odwagi
