raw

27.05.2024 r. w naszej szkole odbył się I Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich. W sporze na argumentu zmierzyło się między sobą 6 drużyn z Powiatu Wejherowskiego: Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Rumi, Liceum Salezjańskie z Rumi, Powiatowy Zespół Szkół w Redzie, Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Wejherowie, Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Wejherowie oraz Powiatowy Zespół Szkół nr 4 w Wejherowie.

Początkowo drużyny zostały podzielone na dwie grupy, w których rywalizowano każdy z każdym. Dyskutowano w nich na temat tez: w rundzie pierwszej „Jako wysoko wykształcona osoba żyjąca w autorytarnym państwie odmówiłabym pracowania w strukturach całkowicie lub częściowo związanych z rządem”, w rundzie drugiej „Zanik tradycyjnych ról płciowych jest w interesie mężczyzn”, zaś w rundzie trzeciej „Należy żałować wzrostu popularności celebrytów i influencerów jako ikon ruchów pro środowiskowych”.

Po część eliminacyjnej do finału awansowały drużyny, które zwyciężyły w swoich grupach – z grupy A awans uzyskali gospodarze, którzy zmierzyli się ze zwycięzcą grupy B – Powiatowym Zespołem Szkół nr 1  w Rumi. W finale obie drużyny zmierzyły się z tezą: „Uczniowie powinni być przydzielani do klas na podstawie ich zdolności intelektualnych, a nie na podstawie wieku”. Po bardzo emocjonującej i wyrównanej debacie ostateczne zwycięstwo przypadło drużynie gospodarzy w składzie: Helena Białachowska, Wiktoria Kwidzińska, Piotr Grzenkowicz oraz Natalia Wesenberg z klasy 3P.

Gratulujemy naszej drużynie i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły na różnego rodzaju turniejach debatanckich na przestrzeni ostatnich trzech lat. Ze względu na to, że za rok będą w klasie maturalnej był to ostatni ich turniej, w którym brali udział. Zachęcamy następców do pójścia w ślady swoich starszych kolegów i podtrzymania tradycji reprezentowania z sukcesami naszej szkoły w ramach Klubu Debaty, którego opiekunem jest p. Krzysztof Kaczmarek. Dziękujemy również uczniom klasy 3P i 2P za pomoc w organizowaniu turnieju.