W dniu 8 listopada br. uczniowie klasy 2tLO, zwycięzcy szkolnego turnieju „Dzień Ziemi z OZE”, mieli wyjątkową okazję zwiedzić największą w Polsce elektrownię szczytowo-pompową w Czymanowie. Wycieczka ta była nie tylko nagrodą za zaangażowanie w zgłębianie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii, ale przede wszystkim niezwykłą lekcją praktyczną, która pozwoliła zweryfikować wiedzę teoretyczną zdobytą podczas zajęć.
„Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią budowy elektrowni, która rozpoczęła się w 1973 roku, a zakończyła dekadę później. Początkowo zakładano, że będzie ona stanowić źródło energii dla pobliskiej elektrowni atomowej. Jednak losy elektrowni jądrowej potoczyły się inaczej, a elektrownia szczytowo-pompowa pozostała, pełniąc kluczową rolę w stabilizacji krajowej sieci energetycznej.
Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się, że elektrownia wykorzystuje różnicę poziomów wody między sztucznym zbiornikiem Czymanowo, który powstała w miejscu dawnej wsi Kolkowo, a Jeziorem Żarnowieckim. W nocy, gdy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, woda jest pompowana do górnego zbiornika. W godzinach szczytu, kiedy zapotrzebowanie na prąd rośnie, woda spływa z powrotem, napędzając turbiny i produkując energię elektryczną. Dzięki temu elektrownia pełni rolę gigantycznego akumulatora energii i staje się głównym źródłem energii w dni bezwietrzne i pochmurne, kiedy to fotowoltaika i farmy wiatrowe zawodzą.
Ogromne wrażenie zrobiła na nas wizyta w sterowni nadzorowanej przez kadrę inżynierską elektrowni, czuwającą przez całą dobę nad poprawnością funkcjonowania każdego elementu tej skomplikowanej o wysokim stopniu złożoności technologicznej maszyny jaką jest elektrownia. Mieliśmy również okazję zwiedzić serce elektrowni leżące poniżej poziomu morza, gdzie mieści się imponująca hala maszyn z potężnymi turbinami, które napędzają generatory prądu.
Kolejnym etapem wycieczki było przejście na teren zbiornika górnego. Korona zbiornika to miejsce, z którego roztacza się przepiękny widok na jezioro i okoliczne tereny. Z tej perspektywy doskonale widoczne były rurociągi doprowadzające wodę do turbin. Cztery potężne rurociągi o długości 1100 metrów i zmiennej średnicy robiły niesamowite wrażenie.
Wizyta w elektrowni Czymanowo była dla nas niezapomnianym przeżyciem. Zrozumieliśmy, jak ważną rolę odgrywają elektrownie szczytowo-pompowe w zrównoważonym systemie energetycznym”.