W tym roku po raz pierwszy uczestniczyliśmy w międzynarodowych zawodach robotów XChallenge w Rzeszowie. Skład naszej drużyny to: Lena Czekała, Zuzanna Haske, Piotr Kukowski, Konrad Dmowski, Fabian Okrój (2c LO) Joanna Firmanty, Wiktoria Kobus (3mi LO), Hubert Wicki (1aT) i Tymur Poliukhovych (1cT). W czasie zawodów zaprezentowało się kilkuset zawodników z Polski i wielu krajów europejskich, którzy reprezentowali szkoły podstawowe i średnie, wyższe uczelnie oraz stowarzyszenia „robotyków”.
Głównym punktem zawodów była konkurencja Task hunters.
Task Hunters to konkurencja, gdzie drużyny projektują, konstruują i programują robota, który musi wykonać konkretne zadania na wcześniej przygotowanych arenach. Założeniem zawodów jest wykorzystanie tzw. kompetencji przyszłości w celu zbudowania zdalnie sterowanego robota wspólnie z członkami drużyny. Zawodnicy muszą wykazać się kreatywnością, aby stawić czoła zadaniom związanym z ogólnoświatowymi problemami. Konstrukcja robota może być wytworzona dowolnymi technikami, od konstrukcji wykonanych z drewna, druku 3D, aż po frezowane w metalu na obrabiarkach CNC.
Bardzo widowiskową konkurencją jest Smash Bots Mini
Smash Bots Mini jedne z bardziej widowiskowych konkurencji, gdzie zdalnie sterowane roboty walczą ze sobą na specjalnie przygotowanej arenie. Konkurencja ta nie ma litości i wygrywa robot, który przetrwa wszystkie walki. Konstrukcja robota nie ma ograniczeń pod względem zastosowanych materiałów przez co takie uzbrojenie jak młoty, piły czy ostrza są dozwolone.
Największą popularnością wśród zawodników cieszył się ROBO ~motion
Uczestnicy mogą zmierzyć się w aż 6 konkurencjach podzielonych na kategorie. Każdy konstruktor niezależnie czy dopiero zaczyna przygodę z elektroniką czy jest już doświadczony na pewno znajdzie coś dla siebie. Konkurencje dedykowane fanom marki LEGO®.
LEGO® Tug of War – ta konkurencja jest również zupełnie nowa! Dwa roboty ustawione naprzeciwko siebie, będą rywalizować w przeciąganiu liny. Wygrywa ten, któremu uda się przeciągnąć większą część liny na swoją stronę. W pozostałych konkurencjach mogą brać udział roboty zbudowane za pomocą LEGO®, jak również konstrukcje własne, przygotowane z różnych materiałów, wyposażone w elektronikę (mikrokontrolery, czujniki, przetworniki, sterowniki itp.) i zaprogramowane w taki sposób, żeby wygrać z następujących kategoriach:
Freestyle
W tej konkurencji zawodnicy mogą wystawić całkowicie dowolny projekt, robota lub maszynę. Konstrukcje są oceniane prze sędziów oraz odwiedzających. Każdy głosujący wypełnia ankietę, w której przyznaje punkty każdemu projektowi, dlatego ważne jest, aby każdy zawodnik jak najlepiej zaprezentował swój projekt. Jednymi z ciekawszych były roboty układające samodzielnie kostkę Rubika, czy jeżdżące tostery i czajniki bezprzewodowe.
Line Follower
Celem robota w tej konkurencji jest jak najszybsze pokonanie trasy wyznaczonej przez czarną linię narysowaną na planszy. Robot musi poruszać się po linii możliwie dokładnie, bez omijania czy ścinania zakrętów.
Line Follower Drag to odmiana Line Follower, w której roboty jeżdżą również po suficie będąc „przyklejonymi” do drogi dzięki silnikom strumieniowym.
Micromouse
Robot ma za zadanie odnaleźć najszybszą drogę od pola startu do obszaru składającego się z czterech pól ułożonych w kwadrat. Robot musi być bardzo dokładny, aby nie odbijał się od ścianek.
Cebula House
Jest to zmodyfikowana wersja konkurencji znanej pod nazwą Ketchup House. My postawiliśmy na polskie produkty i smaki, dlatego na naszych zawodach przedmiotem do zbierania będzie cebula. Bo czemu nie? Na tą konkurencję można się stawić z samodzielnie wyselekcjonowaną cebulą.
Sumo
Roboty niczym zawodnicy SUMO muszą wypchnąć przeciwnika poza specjalnie przygotowany ring. Wiele kategorii pozwoli z łatwością wybrać odpowiednią klasę robota dla swoich preferencji i możliwości. Micro sumo do 100g, Mini sumo do 500g, Sumo do 3kg, oraz LEGO sumo
Każda edycja ROBO ~motion skupia wielu profesjonalistów, entuzjastów i uczonych w dziedzinie robotyki. Jest to niesamowita okazja aby nawiązać nowe kontakty, zetknąć się ze specjalistami podczas pracy lub poznać najcenniejsze tajniki techniki od osób z całego świata. Przyjedź, pokaż się od jak najlepszej strony i zagwarantuj sobie świetlaną przyszłość!
Impreza była również miejscem prezentowania się klubów modelarskich zajmujących się lotnictwem i astronautyką. Można było zapoznać się historią, teraźniejszością i przyszłością podboju kosmosu związaną przede wszystkim z eksploracją układu słonecznego od naszej planety przez księżyc po marsa. Była możliwość obejrzenia filmu w mobilnym planetarium wraz z prelekcją na temat gwiazd i planet widocznych obecnie na nocnym niebie.
Wielu wystawców związanych z branżą IT zorganizowało swoje stanowiska, na których można było zapoznać się z technikami skanu i druku 3D.
Dostępne były również symulatory lotu myśliwcem, czy szybowcem, na których najmłodsi i starsi uczestnicy i zwiedzający mogli wypróbować swoich sił. Dla fanów Star Wars była możliwość wcielenia się w rycerzy jedi w goglach do wirtualne rzeczywistości.