Medale dla dziewczyn i chłopców w Finale Wojewódzkiej Licealiady w Drużynowych Biegach Przełajowych.

Nie często się zdarza aby uczniowie jednej szkoły tryumfowali na podium w jednej dyscyplinie na szczeblu wojewódzkim. Tym razem tak było w wykonaniu naszych wspaniałych biegaczy – przełajowców. Kolejny już rok świetnie przygotowane zawody na Polance Chwarznieńskiej były areną zmagań najlepszych przełajowców w drużynowych biegach Województwa Pomorskiego.


Dziewczyny rywalizowały na dystansie 1150 m, chłopcy na 1500 m. Na starcie przy tak dużej ilości zawodników było bardzo ciasno. Wszystkie drużyny ustawiane są w rzędach jedna obok drugiej w kolejności wylosowanej. Zawodnicy startujący indywidualnie – nieco bardziej z boku.
Nasze dziewczyny wylosowały 5. Mają zatem przeciwniczki po obu stronach. Trudne zadanie bo wszyscy się pchają, aby przed pierwszym zakrętem być jak najbardziej z przodu. Dziewczyny wystartowały.


Przez chwilę nic nie widać, bo susza i dużo unosi się kurzu. Za zakrętem stawka się rozciąga i już wszystko widać. Dziewczyny walczą z silnym wiatrem, dosyć nierówną, trawiastą nawierzchnią, a po kilku zbiegach i podbiegach jeszcze ze swoim zmęczeniem. Przeciwniczek jakby nie było, ale są i każda chce ukończyć na jak najwyższym miejscu. Walczą do samego końca, szczególnie na ostatnim, najostrzejszym podbiegu. I jest meta. Dziewczyny mocno zmęczone wpadają do długiego leja. Na szczęście jest elektroniczny pomiar czasu i miejsc z chipów przysznurowanych do butów. Także tylko te na początku wiedziały, które miejsca zajęły. Pozostałe muszą czekać na elektroniczne wyniki. I już miały być ogłoszone, ale nie. Organizator zdecydował nieco przyśpieszyć start chłopaków. I poczekać z wynikami, aż chłopcy ukończą. Zatem niecierpliwie dziewczyny czekają.

Chłopcom wylosowałem przypadkiem 1. Zatem stajemy pierwsi z prawej, mając wszystkich przeciwników po swojej lewej stronie. To dobrze, ale startu i tak nie możemy zawalić. Pierwszy zakręt jest w prawo, czyli po naszej stronie. Po starcie znowu czekamy, aż kurz opadnie i widzimy, że nie całej naszej drużynie udało się przepchać na czoło stawki. No cóż, ale to bardzo trudne. Łokcie pracują. Dalej trasa raczej wąska. Jak ktoś decyduje się na wyprzedzanie to z reguły, musi iść bokiem, po mniej wydeptanej i bardziej nierównej trawie. Stawka mocno się rozciąga, bo i dystans długi.


Chłopcy robią swoje starają się wyprzedzać i walczą. Choć nie ma z nami Mistrza Polski w Biegach Przełajowych U18 Aleksandra Okrucińskiego. Wszyscy na szczęście dobiegli, choć kostki niektórych bolą. Czekamy zatem na wyniki. Wyczytują szkoły od ostatniego miejsca. Dziewczyny zostały wyczytane przedostatnie, a chłopcy kolejny już rok wyczytani jako ostatni.


Mamy zatem medale: SREBRO DZIEWCZYN i ZŁOTO CHŁOPCÓW.

Skład reprezentacji dziewcząt: Agata Bichowska 1sk, Anna Byler 4b, Zofia Fornalik 1sl, Julia Kubiś 1sl, Natalia Kubiś 1sl, Emilia Mehring 3m i rezerwowe: Marta Ciskowska 3s, Martyna Wodniczak 3s i Milena Szymerowska 1sk.

Skład męskiej reprezentacji: Konrad Bartoszewski 2s, Tymoteusz Dawidowski 3s, Wiktor Kaczykowski 1sk, Stefan Kanczkowski 1sk, Maciej Opara 3w, Piotr Sobiecki 4b i rezerwowi: Kacper Małaszycki 3s i Hubert Kamiński 1cT.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów, a chłopakom udanego startu na Ogółnopolskim Finale w Drużynowych Biegach Przełajowych już za tydzień w Bydgoszczy.