Notatka pochodzi z okresu uczęszczania do szkoły
Urodzony w 1994 roku. Absolwent klasy biologiczno-sportowej – rocznik 2013 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, dawniej samochodówka. Łucznictwo uprawia od 5 lat. Zaczynał oo łuka klasycznego (olimpijskiego). Od roku strzela z łuku bloczkowego. Jest zawodnikiem klubu LKS Mazowsze Teresin. Jest członkiem kadry narodowej. W roku 2011 uzyskuje tytuł Halowego Mistrza Polski Juniorów Młodszych. Na Memoriale im. Ireny Szydłowskiej w Warszawie ustanawia nowy rekord Polski Juniorów Młodszych w konkurencji 2 x 50 m z wynikiem 600 pkt. Największe osiągnięcia Kuby:
I miejsce w XXI Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, Teresin. I miejsce w II Rundzie Pucharu Polski Juniorów Młodszych, Kołobrzeg I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Juniorów Młodszych, Dobrcz II miejsce drużynowo w Międzynarodowych Halowych Mistrzostwach Mazowsza, Teresin Udział w Mistrzostwach Świata Juniorów, Legnica |
Łucznictwo – umiejętność i praktyka posługiwania się
łukiem do celnego wystrzeliwania strzał
Rywalizacja na mistrzostwach świata w łucznictwie może odbywać się w kategorii łuków klasycznych i bloczkowych.
Łuk bloczkowy to najmłodsze wcielenie prastarej broni. Zastosowano w nim wielokrążek (koło) pomagający rozłożyć siłę niezbędną do naciągnięcia cięciwy. Dodatkowe kable poruszają bloczkami na końcu ramion, powodując znaczne zmniejszenie siły potrzebnej do naciągnięcia łuku. Dzięki bloczkom można zastosować twardsze materiały do budowy ramion. Taka konstrukcja łuku bloczkowego gwarantuje znacznie większą siłę. Strzała może osiągnąć ogromne prędkości, w najnowszych konstrukcjach przekraczające nawet 300 fps (stóp na sekundę, około 90 m/s). Łuki bloczkowe posiadają regulacje siły naciągu. Do wyrobu strzał stosuje się stopy aluminium, włókna węglowe i kompozyty. Łuk tego typu można zobaczyć między innymi w filmie Rambo II, John Rambo, Blade: Mroczna trójca.
Łuk klasyczny nazywany także łukiem olimpijskim, jest to łuk refleksyjny z którego strzela się na treningach i zawodach sportowych. Wykonany według najnowszych technologii i z nowoczesnych materiałów (m.in. włókno węglowe, włókno szklane, lekkie i wytrzymałe stopy metali – dawniej łuki wykonywane były ze specjalnie konserwowanego drewna), składa się z majdanu, ramion i cięciwy oraz innego sprzętu pomocniczego, takiego jak celownik, stabilizator przedni długi tzw. laga czy stabilizatory pomocnicze (wąsy). Przeciętnie waży od 1,5 do 3 kg i przystosowany jest do celnych strzałów na duże odległości (w łucznictwie sportowym strzela się najdalej na odległość 90 m, jednak zasięg takiego łuku jest o wiele większy). Łuk charakteryzuje się z reguły mniejszą siłą naciągu niż np. łuki historyczne.
W łucznictwie sportowym kobiety strzelają z odległości 70, 60, 50 i 30m, a mężczyźni z 90, 70, 50 i 30 m. Odległości jednak zależą jeszcze od kategorii wiekowej zawodnika.
Tarcza łucznicza składa się z 10 pól w pięciu kolorach:
* złotym (punkty 10 i 9),
* czerwonym (punkty 8 i 7),
* niebieskim (punkty 6 i 5),
* czarnym (punkty 4 i 3)
* białym (punkty 2, 1 i 0).
Dziś, w strzelaniu do tarczy, o wygranej decyduje miejsce wbicia strzały, a co za tym idzie – ilość zdobytych punktów.
Źródło: Informacja własna