Rekrutacja

Już niedługo czeka Cię trudna decyzja wyboru dalszej drogi kształcenia. Oczywiście dużą rolę odgrywają tutaj wyniki egzaminów, jednak to Ty musisz zadecydować o tym, co chciałbyś robić w przyszłości. Do wyboru masz trzy rodzaje szkół: liceum ogólnokształcące, technikum i branżową szkołę. Na którą z nich się zdecydować? Pomyśl o Twoich indywidualnych zainteresowaniach bądź predyspozycjach.

Jakie możliwości otwierają poszczególne typy szkół, jakie są ich wady i zalety? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Liceum ogólnokształcące

Tutaj zdobywa się wiedzę ogólną ze wszystkich przedmiotów. Dla wielu osób liceum to dodatkowe cztery lata na zastanowienie się, co chcą robić w dorosłym życiu. Dzięki przedmiotom realizowanym w zakresie rozszerzonym masz możliwość zdania egzaminu maturalnego i przygotowania się na studia.

Technikum

Technikum można określić jako połączenie liceum i szkoły branżowej. Kończąc technikum zdobywasz wykształcenie średnie. Nauka w takiej szkole trwa 5 lat, podczas których oprócz przedmiotów ogólnych realizuje się program przedmiotów zawodowych. Bardzo często uczniowie technikum mają możliwość zdobycia dodatkowej pracy. Jest to dobry wybór dla osób, które szybko chcą zdobyć zawód i iść na studia.

Branżowa Szkoła

Ten typ szkoły jest dla osób, które szybko chcą zacząć pracę i nie planują iść na studia. Jednak nawet po branżowej szkole droga na studia nie jest zamknięta. Jest oczywiście dłuższa, ale możliwa. Zaletą „branżówki” jest łatwość w zdobyciu kontaktów z przyszłym pracodawcą. Pracę można zdobyć już w trakcie nauki w szkole.

Podsumowując: wybór szkoły ponadpodstawowej jest ważną i trudną decyzją. Dużą rolę odgrywają Twoje zainteresowania i predyspozycje. Każda z tych szkół ma swoje zalety i wady. Każda z nich otwiera przed Tobą inną, ale niezwykle interesującą drogę.

Życzymy trafnych wyborów i zapraszamy do PZS4 w Wejherowie