05 września 2022 roku społeczność Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, organizowaną pod patronatem Pary Prezydenckiej. Z okazji tegorocznej edycji otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościową pieczęć. 

Podczas akcji czytaliśmy wybrane utwory ze zbioru „Ballady i romanse” – w tym roku przypada dwusetna rocznica pierwszej ich publikacji. Balladę „Powrót taty” brawurowo zinterpretowała Dyrekcja naszej szkoły, natomiast uczniowie klas maturalnych – humanistycznej, prawniczej i teatralnej zaprezentowali utwory: „Świtezianka”, „Romantyczność” i „Pani Twardowska”. Wydarzenie uatrakcyjniły prezentacja multimedialna dotycząca życia i twórczości Adama Mickiewicza oraz plakaty przybliżające treść poszczególnych ballad.

Mamy nadzieję, że wspólne czytanie zainspiruje młodzież do lektury zarówno „Ballad i romansów”, jak i pozostałych dzieł naszego narodowego wieszcza. Dyrekcji oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie edycji Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy!

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja jest organizowana od 2012 roku pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W roku 2022 zaproponowano czytanie „Ballad i romansów”.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji szybko stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza ogłoszenie roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.​