Kolejne sukcesy młodzieży z Powiatowego Zespół Szkół nr 4 w Wejherowie i tym razem nie w dziedzinie sportu. Aż dwóch uczniów z popularnej “Samochodówki” uzyskało w tym roku najwyższy możliwy certyfikat z języka angielskiego na poziomie C2 Proficiency. Jak podkreśla nauczyciel z PZS nr 4 Łukasz Maj, “jest to poziom biegłości językowej native speakera, czyli taki, którego nie da się już przeskoczyć”.

Takich sukcesów językowych nie powstydziłaby się żadna szkoła średnia. Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 imienia Jakuba Wejhera w Wejherowie w 2023 r. uzyskali certyfikaty z języka angielskiego na poziomie B2 First i C1 Advanced, a dwójka z nich – C2 Proficiency.

– Zdobycie tych certyfikatów przez uczniów naszej szkoły jest ogromnym sukcesem, ponieważ takie certyfikaty otwierają naszym uczniom zupełnie nowe możliwości. Uzyskanie ich jest efektem pracy nie tylko samych uczniów, ale także codziennej pracy naszych nauczycieli – zaznacza Monika Rolbiecka, wicedyrektor PZS nr 4 w Wejherowie.

Jak mówi Łukasz Maj, nauczyciel języka angielskiego, a prywatnie wielki fan koszykówki, sukcesy językowe uczniów “Samochodówki” są możliwe dzięki temu, że uczęszczają do tak zwanych “eurogrup”.

– Bodajże w 2006 roku rozpoczęliśmy taki projekt pod nazwą “eurogrupy”, gdzie uczniowie uczą się w systemie dodatkowych godzin. Dzięki temu mają te zajęcia właśnie trochę bardziej zindywidualizowane. Uczymy się na materiałach autorskich, na podręcznikach, które dobieramy sami do poziomu tych grup. Dzięki temu uczniowie przygotowują się właśnie do tych konkretnych certyfikatów – mówi Łukasz Maj, nauczyciel języka angielskiego w PZS nr 4 w Wejherowie.

W 2023 roku do egzaminów językowych przystąpiło aż 35 osób z PZS nr 4. W efekcie uczniowie wrócili z certyfikatami na poziomie B2 First i C1 Advanced, a dwójka z nich z C2 Proficiency.

– Jest to najwyższy certyfikat jaki można uzyskać, czyli poziom biegłości językowej native speakera. No i tak naprawdę nie da się tego poziomu już przeskoczyć. Szczycimy się tymi osiągnięciami, bo dzięki właśnie tym zajęciom w eurogrupach, możemy zdobywać właśnie coś, czego w innych szkołach w tej chwili nie ma. A nasi uczniowie na pewno cenią sobie to, że mogą pracować w trochę innej atmosferze i trochę innych warunkach. Na pewno są z tego zadowoleni, bo te certyfikaty otwierają im drzwi do różnych innych możliwości, później już w dorosłym życiu. Wiadomo, że język jest nie tylko przedmiotem szkolnym, ale w obecnych czasach przede wszystkim taką umiejętnością życiową – podsumowuje Łukasz Maj.

Certyfikaty z języka angielskiego jako doskonałe uzupełnienie dokumentów aplikacyjnych do pracy

Zdobycie certyfikatów jest zatem bardzo ważne, bo otwiera przed nimi szereg nowych możliwości. Dzięki temu można nie tylko łatwiej podjąć pracę za granicą, ale też studia.

– Certyfikaty, które młodzież zdaje u nas w szkole, są dokumentami potwierdzającymi ich kwalifikacje językowe. Zgodnie z europejskim systemem oceny kształtu nauczaniu języka angielskiego, certyfikat na poziomie B2 stanowi o pewnej takiej samodzielności językowej. Młodzież, po uzyskaniu takiego dokumentu, jest w stanie podjąć pracę i również kształcenie w języku angielskim. Natomiast po uzyskaniu certyfikatu na poziomie C1, można już podejmować studia w krajach anglojęzycznych. Także jest to już pierwszy stopień biegłości językowej i to jest naprawdę wielka rzecz dla ludzi w tym wieku – podkreśla Michał Obrocki, nauczyciel języka angielskiego w PZS nr 4 w Wejherowie.

Zapytaliśmy także uczniów wejherowskiej “Samochodówki” czym jest dla nich zdobycie tych certyfikatów. Młodzież podkreśla, że to bardzo duże osiągnięcie, które otwiera przed nimi wiele różnych, nowych możliwości.

– Zdałam niedawno certyfikat Cambridge na poziomie C2. Przygotowywanie do niego dzięki mojej wspaniałej nauczycielce pani Klimek nie było zbyt trudne, ponieważ dostaliśmy wystarczającą pomoc pedagogiczną, aby go zdać. Umożliwi nam to wiele rzeczy na przyszłość, jak na przykład podjęcie pracy za granicą lub studia – podkreśla Julia, uczennica PZS nr 4 w Wejherowie.

– Byłem w grupie E1, która jest jedną z grup euroklas. Zdałem ten certyfikat na poziomie C2. Jest to najwyższy możliwy poziom, jaki można uzyskać. Dzięki temu bardzo dużo możliwości odblokowało się dla mnie w moim życiu. Mogę studiować i pracować za granicą lub też wybrać jakiś kierunek studiów, bardzo mocno związany z angielskim – mówi Krzysztof, uczeń PZS nr 4 w Wejherowie.

– W tym roku zdawałem First Certificate Cambridge i udało mi się go zdać na poziomie C1. Jestem z tego bardzo zadowolony, ponieważ wiem, że jest to bardzo duże osiągnięcie, w szczególności takim wieku. Otwiera to przede mną nowe ścieżki na jakąś nawet pracę dorywczą czy wiele innych różnych możliwości w przyszłości. C1 jest czymś co bardzo mocno pomaga się dostać na jakieś odpowiednie kierunki na studia, co jest bardzo przydatne – nie kryje zadowolenia Piotr, uczeń PZS nr 4 w Wejherowie.

Źródło artykułu: https://wejherowo.naszemiasto.pl/sukcesy-jezykowe-uczniow-z-samochodowki-w-wejherowie-w/ar/c5-9406127