12 marca 2024 r.reprezentacja naszej szkoły brała udział w finałach Powiatowej Licealiady w Koszykówce Chłopców 5×5. Zawody, standardowo, odbywały się w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie.

Skład naszej drużyny na te zawody: Piotr Bielawa, Mateusz Macholl, Kacper Macholl, Jakub Roeske, Kacper Hebel, Maciej Wargowski, Piotr Krawczyk, Eryk Kwidziński, Sebastian Reszka. Trener – Łukasz Maj

Do finałów awansowaliśmy z drugiego miejsca w grupie po pokonaniu reprezentacji Hipolita i Wikinga z Rumi i porażce z Elektrykiem. Zdajemy sobie sprawę, że zadanie nie będzie łatwe – wszystkie 4 szkoły ponadpodstawowe z Wejherowa mają dość mocne i wyrównane składy, więc trzeba będzie dać z siebie wszystko i liczyć na odrobinę szczęścia jeśli chcemy zająć miejsce na podium.

Nasz pierwszy rywal – popularna Bukowa wygrała swoją grupę i zawsze pokazuje wysoki poziom na zawodach. Od początku meczu gramy jak równy z równym i nie pozwalamy rywalom na uzyskanie przewagi. Do przerwy dzieli nas różnica 2 koszy, jednak głównym problemem jest niska skuteczność tego dnia oraz zbyt duża liczba odgwizdanych fauli, co sprawia, że rywale budują przewagę na linii rzutów wolnych. Druga połowa niestety nie przynosi zmian i dalej nie trafiamy swoich rzutów a przeciwnicy dalej punktują z linii osobistych. Niestety reprezentacja Bukowej okazała się skuteczniejsza – zagraliśmy słabszy mecz pod względem skuteczności, walczyliśmy ile sił i daliśmy z siebie wszystko, jednak to nie był nasz dzień – piłka nie wpadała do kosza i niestety tracimy szanse na pierwsze miejsce.

Drugi mecz to mecz o miejsce na podium, a rywalem jest PZS nr 3 w Wejherowie. Niezadowoleni z wyniku poprzedniego meczu chcemy wymazać tamto spotkanie z pamięci i zmotywowani przystępujemy do spotkania. Obejmujemy szybkie prowadzenie dzięki skutecznym rzutom za 3 i mocnej obronie. Niestety w drugiej kwarcie rywale zaczynają nas gonić i dużym problemem zaczynają być przewinienia naszej drużyny. Sędzia bardzo skrupulatnie odgwizduje nawet najmniejszy kontakt z naszej strony, pozwalając na dużo więcej naszym rywalom, dzięki czemu na drugą połowę meczu wychodzimy z 1 punktem przewagi przy 3 przewinieniach naszych trzech kluczowych zawodników (czwarty faul zawodnika eliminuje go z meczu). Z tego powodu nie jesteśmy w stanie skutecznie bronić ataków przeciwnika, dwójka naszych zawodników kończy przedwcześnie mecz za ilość fauli i sfrustrowani odpuszczamy w obronie. Raziła niestety duża dysproporcja w ilości przyznanych fauli obu drużynom, nic nie ujmując przeciwnikom, czujemy, że zostaliśmy w tym meczu potraktowani niesprawiedliwie.

Całe zawody kończymy na 4 miejscu, tuż poza podium. Turniej wygrywa Elektryk, jednak trzeba przyznać, że poziom wszystkich 4 wejherowskich drużyn był bardzo wyrównany i tak naprawdę wszystko mogło się potoczyć zupełnie inaczej.

Z naszą reprezentacją żegnają się Piotr Bielawa i Mateusz Macholl, którzy przez 5 lat stanowili o sile naszej drużyny w ataku oraz w obronie i będzie nam ich bardzo brakować. Dziękujemy im za te 5 lat godnego reprezentowania naszej szkoły w zawodach – zawsze dawali z siebie wszystko i mogliśmy na nich liczyć.

Za rok gramy dalej – liczymy na zawody na wysokim poziomie i dobre wyniki naszej drużyny.