Dzień 20 marca 2024 r. zapisał przepiękną historię na kartach kroniki naszej szkoły. W murach hali sportowej przy Powiatowym Zespole Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie gościliśmy przedstawicieli władz powiatu, na czele z Panią Starostą dr Gabrielą Lisius, gminy, oraz Kuratorium Oświaty. Swoją obecnością zaszczycili nas także Dyrektorzy wszystkich szkół ponadpodstawowych, prezesi i trenerzy wejherowskich klubów sportowych, nauczyciele oraz uczniowskie delegacje. Szczególnie miło było nam gościć absolwentów i miłośników szkoły, którzy od wielu lat zaangażowani są w proces kształtowania naszej placówki.

Uroczystą galę rozpoczęła sztafeta olimpijska, która, we wcześniej nakręconym filmiku, przebiegła ulicami naszego miasta, by finalnie dokonać symbolicznego zapalenia znicza olimpijskiego. Po uroczystym przywitaniu gości oraz przemówieniach wygłoszonych przez Panią Starostę, dr Gabrielę Lisius, oraz Dyrektora szkoły, Cezarego Lewandowskiego, układem gimnastycznym rozpoczęliśmy ceremoniał odsłonięcia tablic pamiątkowych olimpijczyków powiatu wejherowskiego.

Witamy Państwa w murach hali sportowej przy Powiatowym Zespole Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie. Dzisiejsza uroczystość dedykowana będzie najwybitniejszym sportowcom powiatu wejherowskiego, którzy dostąpili zaszczytu reprezentowania Polski na arenach sportowych okraszonych blaskiem znicza olimpijskiego.
Ci, którzy byli obecni w tym właśnie miejscu we wrześniu 2018 roku być może pamiętają, że ceremonii otwarcia naszego wyjątkowego obiektu sportowego towarzyszył motyw „Małego księcia”. Dzisiaj pozwolimy, by czas zatoczył swoją pętle kierując Państwa uwagę na zupełnie inny wymiar istoty sportu olimpijskiego.
Niech słowa jednego z bohaterów wspomnianego dzieła literackiego wprowadzą nas w wyjątkowy nastrój dzisiejszego dnia. „Ludzie zapomnieli o tej prawdzie, lecz Tobie nie wolno zapomnieć. Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś.” Każdy z nas, bez względu na wiek, płeć, czy zajmowane stanowisko każdego dnia, mniej lub bardziej świadomie, staje się odpowiedzialny za drugiego człowieka. Trener i zawodnik muszą podarować sobie najpiękniejszy skarb – czas i zaufanie. Winni tracić dla siebie tyle czasu, by uświadomić sobie istotę współzależności i współodpowiedzialności. Mentor i podopieczny są jak jeden organizm, scalony na drodze świadomej decyzji, że czekająca ich droga nie będzie ani łatwa, ani prosta, jeśli będą chcieli zajść daleko.

Zaproszeni goście, po krótkiej prezentacji każdego sportowca, kolejno odsłaniali epitafia Henryka Dampca, Henryka Szczepańskiego, Ryszarda Kunze, Martyny Dąbkowskiej, Marty Jeschke, Marcina Chabowskiego i Huberta Skrzypczaka.

Układ choreograficzny z szarfami wprowadził wszystkich zgromadzonych w kolejny etap uroczystości, podczas którego przedstawiono wykład edukacyjny dotyczący idei olimpizmu w kontekście społecznej odpowiedzialności za osoby aktywne fizycznie. Centralnym punktem gali było uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali: przedstawiciele władz, samorządowcy, trenerzy, mentorzy, osoby wcielające się w olimpijczyków, Rada Rodziców  oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Ten niezwykle wzruszający moment został doceniony przez szczególne zaangażowanie kibiców zasiadającą na trybunach, którzy znani są nie tylko w powiecie wejherowskim z niezwykłego dopingu zagrzewającego do walki naszych reprezentantów.

O wyjątkową oprawę wokalno-instrumentalną zadbali niezwykle zdolni muzycy należący do społeczności uczniowskiej wejherowskiej „Samochodówki”.

Podczas tej niezapomnianej dla nas wszystkich uroczystości padło bardzo wiele słów, których celem było przede wszystkim zmotywowanie do szeroko rozumianej aktywności fizycznej. Podkreślono także cechy prawdziwego sportowca przypominając historię powstania niezwykłego obiektu, jakim jest hala sportowa im. Olimpijczyków Powiatu Wejherowskiego przy Powiatowym Zespole Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie.

Organizatorzy wyrażają nadzieję, że gala nadania imienia hali sportowej była nie tylko ucztą dla zmysłów, dzięki licznym bodźcom taneczno-wokalnym oraz specjalnie wyreżyserowanej gry świateł, ale przede wszystkim bodźcem do realizacji własnych planów i nawet najodważniejszych marzeń.

Niecierpliwie czekamy, aż jeden z naszych uczniów lub absolwentów będzie mógł odsłonić swoją pamiątkową tablicę olimpijską.